Ogrzewanie klimatyzacją 2023

kiedy to się opłaca?

Jak grzeje klimatyzator?

FARELEK

1 kW
energii elektrycznej 

1 kW
energii grzewczej

KLIMATYZATOR

1 kW
energii elektrycznej 

4 kW
energii grzewczej

Koszt ogrzewania klimatyzacją jest niższy niż w przypadku grzejników elektrycznych lub popularnych farelek. Klimatyzator do wyprodukowania 4 kW ciepła (energii grzewczej) potrzebuję tylko 1kW energii elektrycznej. Dla porównania grzejnik elektryczny czy farelek z 1 kW energii elektrycznej wyprodukuje tylko 1 kW energii grzewczej. 

Klimatyzator jest to rodzaj pompy ciepła powietrze-powietrze. Zbiera ciepło z zewnątrz budynku, kompresuje je i wtłacza do wnętrza budynku.
Ogrzewanie klimatyzacją to coraz częściej alternatywa dla tradycyjnych form ogrzewania pomieszczeń.
W przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego klimatyzator już w przeciągu kilku minut nagrzeje całe pomieszczenie. Wylot ciepłego powietrza z jednostki wewnętrznej klimatyzacji osiąga temperaturę +55°C.

 

Najwyższą efektywność grzewczą klimatyzatory osiągają do temperatury +7°C, natomiast sprawność działania utrzymują do temperatury -15°C. Ogrzewanie klimatyzacją to idealne rozwiązanie na okres przejściowy kiedy jeszcze nie chcemy lub nie możemy korzystać z tradycyjnych form ogrzewania.

Ogrzewanie klimatyzacją

Gdzie grzać klimatyzacją?

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją?

Kalkulator ogrzewania klimatyzacją

Sprawdź jaki jest koszt ogrzewanie klimatyzacją. Nasz kalkulator ogrzewania klimatyzacją policzy szacowany koszt zużytego prądu dla podanej mocy klimatyzacji oraz liczby godzin pracy urządzenia. 

roczny koszt ogrzewania klimatyzatorem 2023

Producenci klimatyzatorów podają szacowane roczne zużycie prądu (kWh/a) przy ogrzewaniu klimatyzacją. Roczne zużycie prądu pomnożone przez cenę 1 kWh daje wynik szacowanego rocznego kosztu ogrzewania klimatyzatorem. 

Przykład: 

Samsung model Wind Free o mocy 3,5 kWh zużyje rocznie 770 kWh

Zakładając cenę 1 kWh w 2023 roku na poziomie 0,90 zł otrzymamy roczny koszt ogrzewania klimatyzatorem Wind Free – 693,00 zł  

770 kWh x 0,90 zł = 693,00 zł

cena prądu w 2023 przed przekroczeniem limitu

Cena prądu zależna jest od dostawcy. Jak podaje rachuneo.pl,  po zsumowaniu kosztu dystrybucji i energii czynnej, przed przekroczeniem limitu, cena prądu w 2023 będzie odpowiednio wynosić: 

 

  • Cena prądu 2023 Energa: 95 gr za 1 kWh 
  • Cena prądu 2023 Tauron (Wrocław i Kraków): 87 gr za 1 kWh
  • Cena prądu 2023 Tauron (Gliwice): 90 gr za 1 kWh 
  • Cena prądu 2023 PGE: 92 gr za 1 kWh 
  • Cena prądu 2023 Enea: 85 gr za 1 kWh
  • Cena prądu 2023 Energa: 95 gr za 1 kWh 
  • Cena prądu 2023 E.ON: 91 gr za 1 kWh 

Ogrzewanie sterowane WiFi

Sterowanie klimatyzatorem za pomocą WiFi daje kolejne możliwości wprowadzenia ekonomii ogrzewania. Klimatyzator można uruchomić na powolne (niskoenergetyczne) ogrzewanie na kilka godzin przed użytkowaniem pomieszczenia. Aplikacje do sterowania klimatyzacją pozwalają na zdalne ustawienie harmonogramów pracy urządzenia. 

W klimatyzatorach posiadających sterowanie WiFi np. Samsung Wind Free, za pomocą aplikacji ustawimy harmonogram pracy ogrzewania. W modelach Mitsubishi Diamond harmonogramem ogrzewania możemy zarządzać również z poziomu pilota.

Czy ogrzewanie klimatyzacją jest zdrowe?

Ogrzewanie klimatyzacją za pomocą najnowszych (czytaj współczesnych) urządzeń klimatyzacyjnych jest tak samo zdrowe jak ogrzewanie kaloryferami czy ogrzewaniem podłogowym. Część klimatyzatorów dodatkowo posiada funkcje takie jak oczyszczanie i osuszanie powietrza stanowiąc tym samym przewagę nad tradycyjnymi formami ogrzewania. 

Dodatkowo aplikacje do sterowania klimatyzacją pozwalają na precyzyjne zadanie czasu i temperatury grzania. Harmonogram pracy klimatyzacji pozwala np. na obniżenie temperatury w nocy, następnie podniesienia jej na czas pobudki i ponownego obniżenia na czas wyjścia z domu do pracy. 

Klimatyzator NIE wieje. Nowoczesne klimatyzatory typu SPLIT montowane w domach, biurach, firmach nie wieją. W sposób przyjemny, delikatny i praktycznie niewyczuwalny rozprowadzają ciepło w pomieszczeniu. Klimatyzatory Mitsubishi Diamond posiadają inteligentne czujniki ruchu, natomiast klimatyzatory Samsung wyposażone są opatentowaną technologię Wind Free tworzącą chmurę ciepłego powietrza, zamiast wiatru.    

Regularne serwisowanie oraz samodzielnie oczyszczanie filtrów w klimatyzacji (podobnie jak oczyszczamy suszarkę do ubrań) daje pewność grzania dobrym powietrzem. Klimatyzatory wyposażone w filtry z jonami srebra dodatkowo przyczynią się do poprawy jakości wdychanego powietrza.   

Radość

SEER
SCOP

czyli ile to kosztuje

Wartości SEER i SCOP podane są w specyfikacji każdego klimatyzatora. SEER i SCOP są to współczynniki za pomocą których możemy obliczyć, ile klimatyzator zużyje prądu w ciągu całego roku lub w ciągu sezonu – czyli w określonym czasie. W ten sposób możemy policzyć, ile będzie kosztowało nas ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczenia klimatyzatorem. 

Ile kosztuje prąd w Polsce znajdziesz tutaj.

SEER to współczynnik efektywności klimatyzatora w trybie chłodzenia, a SCOP to współczynnik efektywności klimatyzatora w trybie grzania.

SEER oblicza się dzieląc roczne zapotrzebowanie na chłodzenie przez roczne zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na chłodzenie. SCOP oblicza się dzieląc roczne zapotrzebowanie na grzanie przez roczne zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na grzanie.

Taki Mamy Klimat Logo

DO 22 SIERPNIA 2023 JESTEŚMY NA URLOPIE

W sprawach pilnych prosimy o kontakt SMS lub mailowy.